Event Details
Organization Ultimate Fighting Championship
Name UFC Fight Night 87 - Overeem vs. Arlovski
Date May 8th, 2016
Venue Ahoy Rotterdam
Location Rotterdam, South Holland, Netherlands
Attendance 10,421
Fight #1
Flyweight Bout
JapanYuta Sasaki United StatesWillie Gates
Yuta Sasaki Willie Gates
Yuta Sasaki via Submission (Rear-Naked Choke)
Time
Round 2 @ 3:30
Referee
Rich Mitchell
Fight #2
Welterweight Bout
EnglandLeon Edwards United StatesDominic Waters
Leon Edwards Dominic Waters
Leon Edwards via Decision (Unanimous)
Time
Round 3 @ 5:00
Referee
Lukasz Bosacki
Fight #3
Flyweight Bout
JapanKyoji Horiguchi IrelandNeil Seery
Kyoji Horiguchi Neil Seery
Kyoji Horiguchi via Decision (Unanimous)
Time
Round 3 @ 5:00
Referee
Marc Goddard
Fight #4
Lightweight Bout
IranReza Madadi BrazilYan Cabral
Reza Madadi Yan Cabral
Reza Madadi via TKO (Punches)
Time
Round 3 @ 1:56
Referee
Leon Roberts
Fight #5
Lightweight Bout
United StatesJosh Emmett GuamJon Tuck
Josh Emmett Jon Tuck
Josh Emmett via Decision (Split)
Time
Round 3 @ 5:00
Referee
Rich Mitchell
Fight #6
Middleweight Bout
SwedenMagnus Cedenblad South AfricaGarreth McLellan
Magnus Cedenblad Garreth McLellan
Magnus Cedenblad via TKO (Head Kick and Punches)
Time
Round 2 @ 0:47
Referee
Lukasz Bosacki
Fight #7
Lightweight Bout
RussiaRustam Khabilov United StatesChris Wade
Rustam Khabilov Chris Wade
Rustam Khabilov via Decision (Unanimous)
Time
Round 3 @ 5:00
Referee
Leon Roberts
Fight #8
Women's Strawweight Bout
PolandKarolina Kowalkiewicz United StatesHeather Clark
Karolina Kowalkiewicz Heather Clark
Karolina Kowalkiewicz via Decision (Unanimous)
Time
Round 3 @ 5:00
Referee
Marc Goddard
Fight #9
Light Heavyweight Bout
UkraineNikita Krylov BrazilFrancimar Barroso
Nikita Krylov Francimar Barroso
Nikita Krylov via Submission (Rear-Naked Choke)
Time
Round 2 @ 3:11
Referee
Lukasz Bosacki
Fight #10
Women's Bantamweight Bout
NetherlandsGermaine de RandamiePerformance of the Night DenmarkAnna Elmose
Germaine de Randamie Anna Elmose
Germaine de Randamie via KO (Knee to the Body)
Time
Round 1 @ 3:46
Referee
Rich Mitchell
Fight #11
Welterweight Bout
IcelandGunnar NelsonPerformance of the Night RussiaAlbert Tumenov
Gunnar Nelson Albert Tumenov
Gunnar Nelson via Submission (Neck Crank)
Time
Round 2 @ 3:15
Referee
Marc Goddard
Fight #12
Heavyweight Bout
NetherlandsStefan StruvePerformance of the Night BrazilAntonio Silva
Stefan Struve Antonio Silva
Stefan Struve via KO (Elbows)
Time
Round 1 @ 0:16
Referee
Leon Roberts
Fight #13
Heavyweight Bout
NetherlandsAlistair OvereemPerformance of the Night BelarusAndrei Arlovski
Alistair Overeem Andrei Arlovski
Alistair Overeem via TKO (Front Kick and Punches)
Time
Round 2 @ 1:12
Referee
Marc Goddard