Event Details
Organization Ultimate Fighting Championship
Name UFC 259 - Blachowicz vs. Adesanya
Date March 6th, 2021
Venue UFC Apex
Location Las Vegas, Nevada, United States
Fight #1
Bantamweight Bout
GuamTrevin Jones United StatesMario Bautista
Trevin Jones Mario Bautista
Trevin Jones via TKO (Punches)
Time
Round 2 @ 0:40
Referee
Chris Tognoni
Fight #2
Lightweight Bout
United StatesUros MedicPerformance of the Night United StatesAalon Cruz
Uros Medic Aalon Cruz
Uros Medic via TKO (Punches)
Time
Round 1 @ 1:40
Referee
Mark Smith
Fight #3
Women's Strawweight Bout
BrazilAmanda Lemos BrazilLivinha Souza
Amanda Lemos Livinha Souza
Amanda Lemos via TKO (Punches)
Time
Round 1 @ 3:29
Referee
Jason Herzog
Fight #4
Welterweight Bout
United StatesSean Brady AustraliaJake Matthews
Sean Brady Jake Matthews
Sean Brady via Submission (Arm-Triangle Choke)
Time
Round 3 @ 3:28
Referee
Chris Tognoni
Fight #5
Light Heavyweight Bout
United StatesKennedy NzechukwuFight of the Night New ZealandCarlos UlbergFight of the Night
Kennedy Nzechukwu Carlos Ulberg
Kennedy Nzechukwu via KO (Punches)
Time
Round 2 @ 3:19
Referee
Herb Dean
Fight #6
Flyweight Bout
United StatesTim Elliott United StatesJordan Espinosa
Tim Elliott Jordan Espinosa
Tim Elliott via Decision (Unanimous)
Time
Round 3 @ 5:00
Referee
Mark Smith
Fight #7
Flyweight Bout
New ZealandKai Kara FrancePerformance of the Night BrazilRogerio Bontorin
Kai Kara France Rogerio Bontorin
Kai Kara France via KO (Punches)
Time
Round 1 @ 4:55
Referee
Herb Dean
Fight #8
Flyweight Bout
RussiaAskar Askarov United StatesJoseph Benavidez
Askar Askarov Joseph Benavidez
Askar Askarov via Decision (Unanimous)
Time
Round 3 @ 5:00
Referee
Jason Herzog
Fight #9
Bantamweight Bout
United StatesKyler Phillips ChinaYadong Song
Kyler Phillips Yadong Song
Kyler Phillips via Decision (Unanimous)
Time
Round 3 @ 5:00
Referee
Mark Smith
Fight #10
Bantamweight Bout
United StatesDominick Cruz United StatesCasey Kenney
Dominick Cruz Casey Kenney
Dominick Cruz via Decision (Split)
Time
Round 3 @ 5:00
Referee
Jason Herzog
Fight #11
Light Heavyweight Bout
AustriaAleksandar Rakic BrazilThiago Santos
Aleksandar Rakic Thiago Santos
Aleksandar Rakic via Decision (Unanimous)
Time
Round 3 @ 5:00
Referee
Herb Dean
Fight #12
Lightweight Bout
RussiaIslam Makhachev United StatesDrew Dober
Islam Makhachev Drew Dober
Islam Makhachev via Submission (Arm-Triangle Choke)
Time
Round 3 @ 1:37
Referee
Chris Tognoni
Fight #13
UFC Bantamweight Title Bout
United StatesAljamain Sterling RussiaPetr Yan
Aljamain Sterling Petr Yan
Aljamain Sterling via Disqualification (Illegal Knee)
Time
Round 4 @ 4:29
Referee
Mark Smith
Fight #14
UFC Women's Featherweight Title Bout
BrazilAmanda Nunes AustraliaMegan Anderson
Amanda Nunes Megan Anderson
Amanda Nunes via Submission (Reverse Triangle Armbar)
Time
Round 1 @ 2:03
Referee
Jason Herzog
Fight #15
UFC Light Heavyweight Title Bout
PolandJan Blachowicz NigeriaIsrael Adesanya
Jan Blachowicz Israel Adesanya
Jan Blachowicz via Decision (Unanimous)
Time
Round 5 @ 5:00
Referee
Herb Dean